همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1399/11/20 15:09:58 تعداد بازدید : 1011

موشکافی صنعت یوتیلیتی (utility) در ایران

نویسنده : میثم رحمتی

پارک های پتروشیمی یا سایت های پتروشیمی به مجموعه ای از مجتمع های پتروشیمی گفته میشود که در کنار یکدیگر ساخته میشود. تمرکز این واحد ها در کنار یکدیگر باعث کاهش قابل توجه هزینه ها و افزایش بهره وری و تکمیل زنجیره های تولیدی میشود. محصولات پتروشیمی طیف گسترده ای را شامل میشود و معمولا در هر مجتمع پتروشیمی تمرکز تولید بر یک نوع محصول است زیرا تکنولوژی و زیرساخت ها برای تولید هریک از محصولات منحصر به فرد است و برای تولید آنها باید فرآیندی جداگانه طی شود. به طور مثال پتروشیمی پارس تولید کننده LPG و استایرن مونومر است اما در همسایگی پتروشیمی زاگرس که تولید کننده متانول است قرار دارد. بنابراین هدف تجمع شرکت های پتروشیمی در یک نقطه بهره داری حداکثری از منابع گاز و تکمیل زنجیره های تولیدی و کاهش هزینه است. 

در بین مجتمع های پتروشیمی واحد های یوتیلیتی (utility) نقش متفاوت و مهمی را ایفا میکنند. زیرا برخی خدمات مورد نیاز مجتمع های پتروشیمی در یک منطقه را برعهده دارند و میتوان گفت در صورت اختلال فعالیت واحد های یوتیلیتی مجتمع های پتروشیمی آن منطقه متوقف خواهند شد. واحد های یوتیلیتی برای سرویس دهی به مجتمع های پتروشیمی به وجود آمده است. معمولا در یک سایت پتروشیمی که شامل واحد های مختلف تولیدی است یک واحد یوتیلیتی ساخته میشود تا خدمات مورد نیاز پتروشیمی های حاضر در مجتمع را ارائه دهد.

آنچه در این وبینار فراخواهید گرفت: 

ما در وبینارهای هفتگی کاریزما در روزهای دوشنبه تلاش میکنیم یک بحث آموزشی تحلیلی مورد نیاز سرمایه گذاران را برگزار کنیم.در این وبینار قصد داریم در مورد صنعت یوتیلیتی در ایران و جهان صحبت کنیم و نحوه ارزش گذاری این شرکت ها را بررسی کنیم. در آخر هم شرکت پتروشیمی مبین را با هم بررسی میکنیم.

چگونه در این وبینار شرکت کنیم؟

برای شرکت در این وبینار عدد ۱۱ را به شماره ۱۰۰۰۰۴۱۰۰۰ پیامک کرده و یا از لینک زیر برای شرکت در کلاس استفاده کنید. 

شرکت در وبینار

این وبینار مناسب چه کسانی است؟

این وبینار مناسب همه فعلان بازار سرمایه و سایر بازارهای مالی، علاقمندان به سرمایه گذاری و همه افرادی که به رشد سطح اقتصادی و مالی خود اهمیت میدهند و از طریق کسب دانش به دنبال کسب بازدهی مناسب از این بازارها هستند. 

مدرس وبینار ارزشگذاری شرکت های سرمایه گذاری:

مدرس این هفته وبینار کاریزما، فرهاد ترکستانی کارشناس بازار سرمایه میباشد.