همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/3/17 15:05:30 تعداد بازدید : 74

بازی سبز و سرخ شاخص بورس

نویسنده : سیده مریم حسینی

 در بازار امروز چه گذشت؟

دماسنج تالار بورس تهران در اولین روز بعد از تعطیلات چند روزه خرداد ماه با افزایش 0.75 درصدی در مقدار 1 میلیون و 157 هزار واحد به کار خود پایان داد. شاخص هم وزن نیز با 1700 واحد افزایش در 383 هزار واحد بسته شد. نمادهای فولاد، تاپیکو و شپدیس بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای انرژی3، اپال و وسخوز نیز بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را داشتند. شاخص فرابورس نیز کمی افزایش داشت و ذوب، دماوند و زاگرس نیز نمادهای شاخص ساز فرابورس بودند. صنایعی که بیشترین ارزش معاملات روز جاری را داشتند شامل گروه غذایی، فلزی و خودرویی بودند و همچنین گروه های محصولات چرمی، حمل و نقل، خودرویی و لاستیک نیز افزایش در شاخص مربوط به خود را به ثبت رساندند. از این میان گروه غذایی، پتروشیمی و خودرویی بیشترین ورود نقدینگی حقیقی را ثبت کردند و در مقابل گروه فلزی، بیمه ای و بانکی با اقبال سهامداران حقوقی مواجه شدند و بیشترین ورود پول حقوقی را به خود اختصاص دادند. ارزش معاملات خرد بازار امروز بالغ بر 3753 میلیارد تومان بود و 120 میلیارد تومان سهم نیز در مسیر حقوقی به به حقیقی جا به جا شد.

سبزپوشی شاخص پس از تعطیلات

شاخص بورس در ابتدای امروز با مثبت ضعیفی شروع به کار کرد و آهسته به سمت بالای 1 میلیون و 150 هزار واحد حرکت کرد. با افزایش تقاضا به خصوص در گروه خودوریی از سوی سهامداران حقیقی، شاخص با سرعت بهتری شروع به رشد کرد و در آخر خالص ورود پول حقیقی به این بازار به ثبت رسید. هرچند این مقدار اندک بود و نسبت به خروج حقیقی ها در روزهای سرخی که بر بورس گذشت جبران ناچیزی است اما با توجه به اینکه چند روز قبل نیز چنین روندی را در بورس مشاهده کردیم و بازار دوباره به مسیر نزولی بازگشت میتوان اینطور استنباط نمود که در بازار یک جریان دوگانه خوش بینی و بدبینی وجود دارد که این نوسانات بورس و ورود و خروج های پول را منجر میشود. پیش از این صف نشینی های بورس طولانی تر بود و پس از چند هفته شاید جریان مثبتی را در بورس مشاهده میکردیم اما اکنون با برچیدن دامنه نوسان نامتقارن به نظر میرسد شاخص تا انتخابات بین مثبت و منفی در تلاطم است. در مورد بازارهای جهانی هم باید گفت نفت برنت توانست به بالای قیمت 72 دلار برسد و هرچند قیمت جهانی برخی فلزات کاهش اندکی داشته اما گزارشات شرکتهای صادرات محور بورس حاکی از این است که فروش های این شرکت ها با نرخ های بالاتر صورت میگیرد که در ادامه به چند مورد از آن اشاره خواهیم کرد.

تقاضای پرقدرت در خودرویی ها

نکته خوب بازار امروز مثبت بودن شاخص خودرویی ها و صف خرید بسیاری از نمادهای مهم این گروه اعم از خودرو، خساپا، خگستر و خبهمن بود. تقریبا از میانه بازار این نماد ها با حجم خوبی از تقاضا مواجه شدند و نمودار قیمتی آنها به سمت مثبت تابلو حرکت کرد و در نهایت با چندصد میلیون صف خرید بسته شدند.

تعادل در کامودیتی ها

پتروشمی ها و پالایشی ها در بازار امروز به نسبت متعادل بودند و در انتهای بازار حتی معاملات بهتری را ثبت کردند. شوینده که 8.1 میلیارد تومان خالص ورود نقدینگی حقیقی داشت با حجم معاملات خوبی مواجه بود. در ابتدای روز جاری این سهم با نوسان مثبت به سمت سقف تابلو حرکت کرد و با صف خرید به کار خود پایان داد. حجم معاملات سهم حدودا 6 برابر متوسط حجم معاملات در یک ماه گذشته اش بود

رصد دیگر نمادها

سهم عرضه اولیه ای غکورش بعد از 6 روز معاملاتی که در سقف دامنه معامله شد در نهایت در روز جاری متعادل شد و بازدهی اولیه ای حدودا 30 درصدی را ثبت کرد. فولاد به عنوان سهمی با بیشترین تاثیر بر شاخص در بازار امروز نوسان اندکی داشت و در بازه ی محدودی نوسان کرد و در نهایت در مثبت به کار خود پایان داد. فملی نیز از گروه فلزی ها پس از نوسان ابتدای روز جاری، تقریبا در نزدیکی صفر تابلو نوسان کرد. ذوب اما معاملات به نسبت خوبی داشت و با صف خرید بسته شد.

بازاهای جهانی

قیمت نفت به بالاترین سطح خود طی دو سال اخیر رسیده است و توانست 72 را نیز ثبت کند. صحبت های دبیر کل اوپک در هفته گذشته و ابراز امیدواری در رابطه با رشد تقاضا نفت و همچنین عدم نگرانی در مورد عرضه نفت ایران، از قیمت نفت حمایت کرد.

نرخ بیلت_CIS  با کاهش 6 دلاری نسبت به هفته گذشته در قیمت 653 دلار معامله شد. بیلت ایران نیز با 35 دلار کاهش نسبت به هفته اخیر 630 دلار معامله شد.

متوسط نرخ اسلب_CIS نسبت به هفته گذشته 30 دلار کاهش داشت و برابر با 915 دلار بود. اسلب ایران نیز با 15 دلار افزایش نسبت به هفته اخیر برابر با 795 دلار معامله شد.

میانگین نرخ ورق_گرم نسبت به هفته اخیر 55 دلار کاهش یافته و 1050 دلار معامله شد. ورق_سرد نیز طی هفته‌های اخیر از مرز 1200 دلار گذشت و نرخ 1375 دلار برای این محصول گزارش شده است. میلگرد نیز در این هفته 48 دلار کاهش یافت و در قیمت 770 دلار معامله شد.

در پایان هفته دوم خرداد 1400، ارزش معاملات ورق سرد در رینگ صنعتی بورس کالا  510 میلیارد تومان بوده است.میانگین نرخ فروش ریالی این محصول به حدود 24.3 میلیون تومان در هر تن رسیده است.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

اخبار

 • بورس کالای ایران چهارشنبه گذشته برای نخستین بار پذیرش تایر خودرو را تجربه کرد تا تولیدکنندگان این محصول نیز قادر باشند از سازوکار بورس کالا در معاملات خود بهره مند شوند. بر این اساس مدیریت پذیرش و بازاریابی بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌های جداگانه ای از پذیرش تایر خودروی دو شرکت لاستیک بارز کردستان و گروه صنعتی بارز خبر داد.
 • نتانیاهو: نفتالی بنت تسلیم خواسته‌های آمریکا درباره ایران می‌شود. اسرائیل برای قبول کردن بازگشت واشنگتن به برجام تحت فشار چشمگیری بوده
 • نرخ سود بین بانکی بعد از چندماه نوسان در محدوده 19 تا 20 درصد، در دومین گزارش خردادماه به 18.49 درصد کاهش پیدا کرد.
 • تعداد طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری مصوب در هیات سرمایه‌گذاری خارجی در سال 1399 نسبت به سال 1398 معادل 92.7 درصد افزایش یافته است.
 • دهقان دهنوی: باقی مانده ٢٠٠ میلیون دلار طی چند روز آینده به صندوق تثبیت بازار واریز می شود.

کدال خوانی

 • نمادهای معاملاتي شركت هاي ساير اشخاص بورس انرژي (انرژي3)، شهد ايران (غشهد)، صنايع شيميايي سينا (شسينا)، شركت لبنيات پاك(غپاك) و لامپ پارس شهاب (بشهاب) مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي شدند.
 • پس از بسته شدن نماد معاملاتي شركت هاي سرمايه گذاري غدير (وغدير)، تامين سرمايه امين (امين) با توجه به افشاي اطلاعات با اهميت گروه "ب" با محدوديت نوسان قيمت آماده انجام معامله شد.
 • پیرو تعلیق نماد معاملاتی"وزمین" و با توجه به عدم رفع ابهام، تعلیق نماد معاملاتی به استناد تبصره 1ماده مذکور حداکثر تا تاریخ 1400/03/30 ادامه می یابد.
 • "تماوند" گزارش شفاف سازی مبنی بر قبول تعهد پذیره نویسی بر روی کدال قرار داد. تعهد پذیره نویسی و فروش به صورت سندیکایی اوراق اختیار فروش تبعی برروی سهام شرکت سنگ آهن گهر زمین (کگهر) منتشره توسط شرکت سرمایه گذاری غدیر با هدف تامین مالی تا سقف 20،000 میلیارد ریال که سهم این شرکت از کنسرسیوم مذکور تا سقف 2،000 میلیارد ریال می باشد . دوره معاملاتی اوراق مذکور از مورخ 1400/03/19 لغایت 1402/03/17 می باشد.
 • افزایش سرمایه"دقاضی"  از محل مطالبات و آورده نقدی به مبلغ 445000 میلیون ریال در تاریخ 1400/03/17 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.
 • پس از افزایش سرمایه "ثتران"  و با توجه به حق تقدم استفاده شده توسط سهامداران فعلی، و با عنایت به انقضای مهلت استفاده از حق تقدم مذکور برای تحقق افزایش سرمایه، تعداد 83,863,063 سهم 1000 ریالی برای پذیره نویسی عمومی عرضه خواهد شد. مهلت پذیره نویسی عمومی از تاریخ 1400/03/18 لغایت تاریخ 1400/04/16 خواهد بود.