همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/2/22 14:54:27 تعداد بازدید : 122

ناهمسویی شاخص کل و هم وزن

نویسنده : مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

شاخص کل بورس تهران در روز جاری پس از افزایش 0.38 درصدی به مقدار 1 میلیون و 183 هزار واحدی رسید. شاخص هم وزن اما با کاهش همراه بود و پس از افت 1300 واحدی در 417 هزار واحد متوقف شد. نمادهای فارس، شبندر، شپنا، کچاد و وپاسار با بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای شستا، اخابر، رمپنا و وبصادر با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص ظاهر شدند. همچنین نمادهای برکت، شپنا، فملی و خودرو نیز پرتراکنش ترین سهام معامله شده امروز بودند. شاخص های صنایع رایانه ای، پالایشی و پتروشیمی طی معاملات امروز افزایش به ثبت رساندن و گروه های پالایشی، فلزی و بانکی نیز صنایع با بیشترین ارزش معاملات روز جاری بودند. علاوه بر این گروه های پالایشی، قند و شکر و هتل و رستوران با اقبال سهامدارن حقیقی مواجه بودند. در مقابل اما گروه های بانکی، پتروشیمی و فلزی با بیشترین خالص ورود نقدینگی حقوقی رو به رو بودند. ارزش معاملات خرد بازار امروز به مبلغ 3580 میلیارد تومان بود و سهامی به ارزش 480 میلیارد تومان نیز از پرتقوی حقیقی ها به پرتفوی حقوقی ها منتقل شد.

معاملات آخرین روز هفته

معاملات امروز بازار نیز به دنبال روند مثبت روز گذشته صعودی بود اما این افزایش در ساعاتی از زمان بازار ضعیف شد و باعث منفی شدن شاخص هم وزن شد. فشار فروش در روز آخر هفته همواره مشاهده شده است و علاوه بر این احتمال تعطیلی شنبه آتی به دلیل عید فطر نیز میتواند عاملی باشد که بر این حجم فروش افزوده است. نرخ دلار نسبت به روز گذشته تغییرات چندانی نداشته و قیمت سکه اندکی بالا رفته است و به نظر نمیرسد چندان تاثیری بر تصمیم گیری سرمایه گذاران داشته باشند. سهام کوچک بازار همچنان محجور مانده اند اما تعدادی از نمادها مشمول گره معاملاتی شدند که با وجود افزایش فشار فروش، شاخص هم وزن را کاهش داد چرا که مدت زیادی است که سهامداران این نمادها در صفوف فروش منتظر خروج از این سهام هستند اما به دلیل نقد شوندگی پایین و پر نکردن حجم مبنا، روز بعد نیز با همان قیمت معامله میشود و این باعث میشود که شاخص هم وزن تغییر نداشته باشد اما پس از گذشت چند روز و مشمول قانون رفع گره معاملاتی شدن، تاثیر آن بر شاخص دیده میشود.

پتروشیمی های متعادل

پتروشیمی ها در بازار امروز به نسبت متعادل و عموما مثبت بودند. فارس و پترول معاملات پر حجمی داشتند. نوری در دقایقی نوساناتی را پشت سر گذاشت و شگویا با وجود معاملات به نسبت خوب دقایق اول با کنی افت به سمت منفی تابلو حرکت کرد.

پالایشی های سبزپوش

پالایشی ها در بازار متعادل امروز اما خوش درخشیدند و بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. بیشترین خالص ورود نقدینگی حقیقی نیز به این گروه از بازار بود و به نظر میرسد این صنعت مورد توجه سهامداران قرار گرفته است. نماد شبندر که پراستقبال ترین سهم از سمت حقیقی های بازار بود در ساعاتی با افزایش فشار فروش اصلاحی را تجربه کرد اما مجددا به صف خرید نشست. شسپا پر نوسان بود و در ساعات آخر معاملات عالی ای را پشت سر گذاشت. شبریز در آخر بازار اندکی افت داشت و شپنا نیز پرنوسان و پرحجم بود.

رصد دیگر گروه ها

گروه خودرویی تماما منفی بودند و با وجود معاملات به نسبت خوبی که در اول بازار داشتند با افزوده شدن فشار فروش به منفی نشستند. در گروه فلزی ها نماد فمراد بازگشایی شد و اصلاح 30 درصدی داشت. در سیمانی ها نیز سصوفی و سخزر با اصلاح بیش از 20 درصدی بازگشایی شدند. در این روزها که فصل مجامع است و نمادها بدون دامنه نوسان بازگشایی میشوند بسیار شاهد این اصلاح و ریزش خواهیم بود که البته به زعم برخی کارشناسان اتفاق خوبی است چرا که سهامی که باید اصلاح شوند سریع تر به قیمت ارزنده خود میرسند و این باعث میشود که بازار به سمت بهینه تر شدن پیش برود.

بازارهای جهانی

قیمت فلزات پایه و محصولات فولادی  سنگ آهن در بازار آتی چین در معامله هفته جاری با رشد خوبی مواجه شدند. قیمت میلگرد، در معاملات هفته جاری بازار داخلی چین با توجه رشد قیمتها در بازار آتی، از سقف تاریخی خود عبور کرد. خریداران با توجه به انتظار بر افزایش بیشتر در قیمتها، تقاضایشان را بالا بردند. عرضه نقدی محصولات فولادی محدود در هفته جاری نیز محدود است.

بورس کالا

مجتمع فولاد خراسان امروز 5.016 تن محصول سبد میلگرد در بورس کالا با قیمت 127.428 ریال عرضه کرد. قیمت پایه عرضه امروز برابر با هفته قبل بوده  است. در سمت 858 تن از محصول عرض شده با قیمت پایه معامله شد.

9،988 تن سبد میلگرد مخلوط جهان فولاد سیرجان در قیمت 127،200 ریال عرضه و 2،706 تن معامله در همان قیمت پایه صورت گرفت که نسبت به قیمت پایانی عرضه قبل در تاریخ 15 اردیبهشت تغییری نداشته است.

1400 تن الکیل بنزن خطی سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران در قیمت پایه 35،306 تومان به ازای هر کیلوگرم عرضه شد که 650 تن از این محصول، در همین قیمت تقاضا و معامله شد. این قیمت کاهش 1.1 درصدی نسبت به قیمت پایه و پایانی معاملات هفته گذشته داشته است.

امروز پتروشیمی خراسان 330 تن کریستال ملامین با قیمت پایه 390.946 ریال در بورس کالا عرضه کرد. قیمت پایه امروز نسبت به هفته گذشته کاهش 0.93 درصدی داشته است. 175 تن از محصول عرضه شده با قیمت پایه معامله شد.

5،088 تن استایرن در قیمت 260،800 ریال عرضه شد. 456 تن از مقدار عرضه شده در این قیمت معامله شد. قیمت پایانی عرضه قبلی 256،741 ریال بوده است

پیش بینی بازار هفته آینده

به نظر میرسد در هفته پیش رو بازار متعادلی را خواهیم داشت. بدین معنی که در صورت افت بازار، نزول آنچنانی را نخواهیم داشت و بازگشت دامنه نوسان متقارن نیز از جو هیجانی منفی بازار میکاهد. گرچه بازه دامنه نوسان تنها 1 درصد تغییر کرده است اما دامنه متقارن به علت تساوی بازه مثبت و منفی هیجان کمتری برای سهامدارن دارد و منجر به تغییر سریع روند نمیشود.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

اخبار

 • ربیعی، سخنگوی دولت گفت: تاریخی را که قانون و متعاقب آن توافق میان ایران و آژانس تعیین کرده همان سوم خرداد است و هر گونه تصمیم و سیاستگذاری در زمینه روند مذاکرات وین بر عهده نهادهای بالادستی است.
 • آمارهای تحقیقاتی و رهیابی نفتکش ها نشان می دهد علی رغم تحریم ها، تولید نفت ایران در ماه آوریل به حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز رسیده و ایران از کویت به عنوان چهارمین تولید کننده بزرگ نفت اوپک پیشی گرفته است. ایران، پیش از تحریم های آمریکا از سال ۲۰۱۸، سومین بزرگ ترین تولیدکننده نفت اوپک پس از عربستان و عراق بود.
 • رویترز: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی با استناد به نمونه‌گیری‌های انجام شده توسط بازرسان خود در ایران اعلام کرده است که سطح غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای نطنز به ۶۳ درصد افزایش یافته است.
 • سامانه نیما طی روزهای ٢٠ و ٢١ اردیبهشت ماه شاهد عرضه حدود ٨٨٠ میلیون دلار به صورت حواله ارزی به منظور تامین ارز واردات کشور بوده است. از عرضه های مذکور حدود ٣٨٠ میلیون دلار معامله شده است. بر اساس  معاملات انجام شده، میانگین موزون نرخ دلاری معاملات ۲۰۳,۶۵۰ ریال بوده است.
 • الجزیره خبر داد پس از چند دقیقه توقف، موشک باران تل‌آویو بار دیگر از سرگرفته شده و سامانه گنبد آهنین در تلاش برای رهگیری موشک‌هاست.

کدال خوانی

 • "ساروم" گزارش شفاف سازی مبنی بر عدم حصول نتیجه از برگزاری مزایده بر کدال قرار داد. موضوع مزایده املاک بود و دلایل عدم حصول نتیجه اینگونه بیان شد: هیچگونه پیشنهاد قیمت برای موارد مزایده ارائه نشده است و نسبت به تجدید مزایده در اسرع وقت اقدام خواهد شد.
 • افزایش سرمایه 67 درصدی "وخاور" مورد تایید حسابرس قرار گرفت.
 • مجوز افزایش سرمایه  47% بیمه "پخش" البرز از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی صادر شد.
 • مجوز افزایش سرمایه  535% بیمه "ورازی" از محل مازادتجدید ارزیابی ها صادر شد.
 • افزایش سرمایه 21 درصدی "ثپردیس" مورد تایید حسابرس قرار گرفت.
 • افزایش سرمایه ۶۰۶ درصدی "شسپا" از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها مورد تایید حسابرس قرار گرفت.
 • به اطلاع مي رساند، نماد معاملاتي شركت هاي نوش مازندران (غنوش)، صنعتي پارس مينو (غپينو) و های_وب مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي ميباشند.
 • مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام پس از افزایش سرمایه " وخارزم” از محل مطالبات و آورده نقدی به مبلغ 1,500,000 میلیون ریال و از محل اندوخته به مبلغ 4,700,000 میلیون ریال، از تاریخ 1400/02/27 لغایت تاریخ 1400/03/12 تمدید شد.