همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/2/21 15:09:31 تعداد بازدید : 129

صعود مجدد شاخص و دلار

نویسنده : مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

دماسنج بازار بورس امروز با رشد خوبی همراه بود و پس از افزایش حدود 22 هزار واحدی در 1 میلیون و 179 هزار واحد به کار خود پایان داد. شاخص هم وزن نیز اندکی افزایش داشت و در 419 هزار واحد بسته شد. نمادهای فولاد، فملی، فارس، شستا و کگل از جمله سهام شاخص ساز بازار امروز بودند و نمادهای پرداخت، اخابر، فخاس و شیراز نیز جزء تاثیرگذاران منفی بر شاخص کل ظاهر شدند. همچنین خساپا، فملی، خودرو و خگستر از جمله نمادهای پرتراکنش بودند. از میان گروه هایی که مورد توجه سهامداران حقیقی بازار بودند گروه های فلزی، پالایشی و پتروشیمی با بیشترین ورود نقدینگی از سوی این دسته سهامداران واقع شدند. در مقابل اما گروه های سرمایه گذاری، دارویی و عرضه برق و گاز مورد اقبال حقوقی های بازار بودند. ارزش معاملات خرد در روز جاری به مبلغ 3357 میلیارد تومان بود و 149 میلیارد تومان نیز خالص خرید حقیقی از بازار داشتیم.

تغییر انتظارات سهامداران

روند بازار امروز با مثبت شروع شد و جریان معاملات را به صورت عمده در تعدادی از گروه های بازار میشد مشاهده کرد. به تدریج موج معاملات به سمت دیگر گروه ها نیز کشیده شد و بار دیگر پس از مدتها خالص ورود نقدینگی حقیقی را داشتیم. روند خرید حقیقی ها در گروه ها و صنایع نسبتا خوب و امیدوار کننده بود. به نظر میرسد افزایش دوباره نرخ دلار به علاوه عوامل دیگر که میتوان از تصمیمات جدید سازمان نام برد مواردی هستند که باعث ترغیب سرمایه گذاران به خرید مجدد و ورود پول حقیقی به بازار شده است. این که این روند ادامه دار باشد یا خیر بستگی به این موضوع دارد که تا چقدر از این فرصت استفاده شود و محدودیت های دامن گیر بازار برداشته شود تا سهامی که نیاز دارند اصلاح شوند به قیمت واقعی خود نزدیک شوند و دیگر سهامی که ارزنده هستند بیشتر دیده شوند.

گروه ها و نمادها

در روز جاری برخلاف چند وقت اخیر شاخص تعدادی از صنایع مثبت بود که گروه پالایشی، فلزی، معدنی، پتروشیمی و چند رشته ای صنعتی از این جمله بودند. بیشترین ورود نقدینگی حقیقی نیز در این گروه ها بود و بنابراین میتوان گفت که عوامل بنیادی بازار در نهایت منجر به ایجاد این خوش بینی نسبی به بازار شده است.

در گروه پالایشی اغلب سهام به صف خرید نشستند. در دقایق ابتدایی بازار حجم تقاضای این گروه افزایش یافت و به تدریج باعث سرایت این حجم از تقاضا به دیگر نمادها و گروه ها شد. این روند در گروه های معدنی، فلزی و پتروشیمی بود.

در گروه فولادی ها نماد فولاد با این وجود اما عرضه های زیادی داشت و هر گونه تقاضایی با عرضه مواجه میشد. فملی در دقایقی با فشار فروش مواجه شد اما اثر گذار نبود و در نهایت با صف فروش کمی به کار خود پایان داد. فخوز در این روند به آرامی پیش رفت و بیشتر متعادل بود تا اینکه با صف مواجه شود. نمادهایی نیز بودند که چندان مورد توجه نبودند از جمله نماد فولاژ و فروی.

بازارهای جهانی

معاملات آتی سنگ آهن در ادامه تقویت تقاضای فولاد پس از تعطیلات طولانی چین، امروز جهش کرد و به رکورد ۲۲۹ دست یافت. افزایش تقریبا ۱۰ درصدی در آغاز معاملات بورس آتی دالیان نشان دهنده اعتماد قوی بازار به تقاضای فولاد در میان تنش های سیاسی میان استرالیا و چین است که احتمالا بر تجارت سنگ آهن تاثیر گذاشته و آنرا بصورت موقتی افزایش داد. تقاضای قوی فولاد چین و فصل ساخت و ساز نیز به عنوان عاملی در این افزایش و اقدامات محرک نقش داشته است.

بورس کالا

در روز جاری 10،000 تن شمش بلوم چادرملو در قیمت 117،335 ریال عرضه و 2،000 تن آن تا قیمت 119،159 ریال رقابت شد که 0.3% پایین تر از قیمت پایانی عرضه قبل در تاریخ 13 اردیبهشت می باشد. در جریان معاملات امروز 10،000 تن شمش با میانگین قیمتی 118،303 ریال مچ شد.

همچنین 8،000 تن شمش بلوم جهان فولاد سیرجان در قیمت 117،335 ریال عرضه و 3،000 تن معامله با همان قیمت پایه معامله شد که 1.6% پایین تر از قیمت پایانی عرضه قبل در تاریخ 13 اردیبهشت می باشد.

20،000 تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قیمت 117،335 ریال عرضه و 20،000 تن معامله با همان قیمت پایه صورت گرفت که 2.4% پایین تر از قیمت پایانی عرضه قبل در تاریخ 13 اردیبهشت می باشد.

فولاد امیرکبیر کاشان امروز 3 هزار تن ورق گالوانیزه در بورس کالا با قیمت پایه 253.000 ریال عرضه کرد. در سمت تقاضا تا قیمت 263.369 ریال رقابت شد. تمامی محصول عرضه شده با میانگین قیمت 256.329 ریال معامله شد.

20.000 تن شمش بلوم فخوز در قیمت  117.335 ریال عرضه و تا   همین قیمت رقابت شد که 02.44% پایینتر از قیمت پایانی عرضه قبلی در تاریخ 13 اردیبهشت می باشد. در جریان معاملات امروز 20.000 تن با میانگین قیمت 117.335 ریال مچ شد.

پیش بینی بازار فردا

ورود نقدینگی حقیقی اتفاق خوب بازار امروز بود که به نظر میرسد برای بازار فردا نیز روندی که در معاملات امروز را رقم زد ایجاد کند و برای سومین روز نیز حمایتهایی را از سهام مشاهده کنیم.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

اخبار

 • مدیرکل آژانس انرژی اتمی گفته که اگر طرف‌های مذاکره‎کننده در وین تا پیش از ۲۰ می به توافق نرسند او به تهران سفر خواهد کرد تا در خصوص رسیدن به توافقی دیگر برای ادامه انجام بازرسی‌ها گفت‌وگو کند.
 • اولین محصول فاز یک خط تولید واکسن کووایران برکت امروز با حضور وزیر بهداشت و رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در شهرک صنعتی دارویی برکت رونمایی می‌شود. همچنین گفته می‌شود قرار است یک میلیون دوز واکسن تا پایان اردیبهشت ماه در کارخانه تولید واکسن کوو ایران برکت تولید شود.
 • اویل پرایس مدعی شد ایران که از قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس معاف شده است، احتمالاً ۲.۳۵ میلیون بشکه در روز در آوریل تولید داشته و کویت را به عنوان چهارمین تولید کننده بزرگ نفت اوپک پشت سر گذشته است. این بالاترین تولید نفت ایران از ماه مه ۲۰۱۹ است.
 • شرکت متانکس بزرگترین تولیدکننده دنیا از رشد ۲۲ درصدی قیمت متانول فروش رفته در گزارش سه ماهه اول ۲۰۲۱ و سود ۱۰۵ میلیون دلاری خبر داد .
 • مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت ، ساماندهی صادرات مقاطع طویل فولادی را با رعایت کف عرضه در بورس کالا و عدم انجام تعهدات ارزی ابلاغ کرد.

کدال خوانی

 • "لکما" گزارش شفاف سازی بر کدال منتشر کرد. بنا به این گزارش این شرکت در تاریخ 1400/02/20 در مناقصه شماره 99/40 شرکت ارتباطات زیرساخت با موضوع "مناقصه خرید تجهیزات و خدمات توسعه مرکز داده شارع 2 " شرکت نموده و در صورتیکه نتیجه نهایی مشخص و ابلاغ گردد، موضوع بدون فوت وقت به اطلاع سهامداران و ذینفعان محترم خواهد رسید.
 • افزایش سرمایه "کخاک" از محل مطالبات و آورده نقدی به مبلغ 1000000 میلیون ریال در تاریخ 1400/02/20 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.
 • "ثتران" گزارش شفاف سازی بر کدال قرار داد. طبق این گزارش واگذاری 21 واحد از واحدهای خریداری شده پروژه سپهر اصفهان طی 2 قرارداد به شرکت صندوق تعاون و سرمایه گذاری مسکن وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (ساصد) صورت گرفت. مبلغ 111.588 ریال همزمان با انعقاد قرداداد و مبلغ 83.691 ریال در تاریخ 1400/02/26 و مبلغ 83.692 ریال در تاریخ 1400/03/18 و الباقی به مبلغ 17.950 ریال همزمان با انتقال سند تسویه می گردد.
 • نماد معاملاتي شركت هاي كوير تاير(پكوير)، سايپا آذين(خاذين)، صنعتي سپنتا(فپنتا)، ايران ارقام(مرقام) مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي شدند.
 • به منظور بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی نماد معاملاتی "وبملت" حداکثر تا تاریخ 1400/03/03 تعلیق گردید.
 • به منظور بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی نماد معاملاتی "وملل" حداکثر تا تاریخ 1400/03/03 تعلیق گردید.
 • نماد معاملاتي شركت هاي شير پاستوريزه پگاه اصفهان(غشصفا)، بهساز كاشانه تهران(ثبهساز)، گروه پتروشيمي سرمايه گذاري ايرانيان(پترول) با توجه به افشاي اطلاعات با اهميت گروه ب با محدوديت نوسان قیمت بازگشایی شدند.
 • در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي "خساپا" جهت برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاي هيئت مديره متوقف شد.