همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/1/24 16:12:42 تعداد بازدید : 300

هجوم موج خوش بینی به بازار

نویسنده : مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

نماگر اصلی تالار بورس تهران طی معاملات روز جاری رشد 1.51 درصدی را به ثبت رساند و با افزایش 18 هزار واحد به مقدار 1 میلیون و 244 هزار واحدی رسید. شاخص هم وزن نیز همسو با شاخص کل رشد اندکی را تجربه کرد و در مقدار 435 هزار واحد متوقف شد. از جمله سهام شاخص ساز امروز میتوان از سهم های فولاد، شستا، فملی، تاپیکو، کچاد، فخوز و شپنا نام برد که مجموعا حدود 12 هزار واحد افزایش در شاخص کل را منجر شدند که تقریبا حدود 70 درصد این شاخص بود. صنایعی که بیشترین افزایش در شاخص مربوطه را داشتند شامل گروه های فلزات اساسی، شرکت های چند رشته ای و پالایشی ها بودند. در بازار روز جاری سرمایه گذاران حقیقی بیشترین اقبال را از صنایع فلزات اساسی، پتروشیمی ها و شرکت های چند رشته ای صنعتی داشتند و در مقابل اما گروه های بانکی، دارویی و غذایی مورد توجه سهامداران حقوقی بازار قرار گرفتند. برخلاف همیشه امروز جریان ورودی نقدینگی حقیقی را شاهد بودیم و به مقدار 60 میلیارد تومان سهام از سبد حقوقی ها به سبد سهام حقیقی ها منتقل شد و رشد خوبی نیز در معاملات خرد بازار را داشتیم که به مقدار 4277 میلیارد تومان بود.

به استقبال اخبار مثبت

بازار روز جاری به دنبال انتشار خبر تزریق 24 هزار میلیارد تومان به منظور انتشار اوراق اجاره سهام از سمت هلدینگ ها و شرکتهای سرمایه گذاری که به تدریج قرار است اتفاق بیوفتد، روند مثبتی را طی کرد. به گفته کارشناسان تخمین زده میشود که در هفته آینده سه هزار میلیارد تومان اوراق از سرمایه گذاری ها و هلدینگ های مختلف منتشر خواهد شد. نمادهایی که تا کنون اعلام آمادگی کرده اند شامل: وصندوق، اهداف ، ونیکی ، وبانک ، تدبیر ، امیر ، گلرنگ ، سپه ، ساتا ، شستا و غدیر هستند.

این اتفاق که امیدی است همراه با تردید به خوبی در بازار امروز قابل مشاهده بود. گرچه شاخص کل و هم وزن هر دو مثبت بودند اما واگرایی نسبی ای در سرعت حرکت دو شاخص دیده میشد و این بدان معنی است که سهام بزرگ و شاخص ساز رشد بهتری را نسبت به سهام کوچکتر بازار داشته است. اینکه سهام کوچک نیز پا به پای سهام بزرگ حرکت کنند مستلزم این نکته است که ما در دو یا سه روز معاملاتی آتی نیز شاهد ادامه دار بودن همین روند مثبت و به نسبت قوی باشیم. اما اینکه این تزریق نقدینگی به صورت اوراق اجاره خود به تنهایی باعث برچیده شدن صفوف فروش و بازگشت بازار به روند صعودی خواهد شد چندان قابل استناد نیست همانطور که پیشتر از این نیز خبرها و اتفاقاتی از این دست در بازار سرمایه رخ داد و جز تغییر چند روزه روند اتفاق دیگری در این بازار رخ نداد. نمونه آن الزام صندوق های درآمد ثابت به رعایت افزایش حداقلی سرمایه گذاری در سهام بود که قبل از عید نوروز مطرح شده بود. نکته ای که حائز اهمیت است این است که ریسک های حاکم بر بازار کماکان وجود دارند و هنوز تغییراتی که به بهبود شرایط معاملاتی سرمایه گذاران بیانجامد مشاهده نشده است. از طرف دیگر نرخی که از سمت صندوق ها برای انتشار این اوراق پیشنهاد می شود هم به تنهایی ریسکی را به این نهادهای مالی اعمال میکند چرا که کسب بازدهی 20 الی 21 درصد در این بازه کوتاه مدت و میان مدت از بازار سهام چندان معقول به نظر نمیرسد. به هر حال این اقدام در صورتی میتواند نوید بخش تعادل نسبی در بازار باشد که با سیاست های دیگری از جمله تغییر تدریجی دامنه نوسان و غیره همراه باشد. در غیر این صورت توقع چندان زیادی از معجزه آسا بودن این طرح جدید نیز نمی توان داشت.

در گروه فولادی ها نماد فولاد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشت اما نمادهای مثبت دیگری نیز بودند مانند کاوه که خیلی خوب معامله شدند. پتروشیمی ها نیز که از صنایع مهم داخل کشور محسوب میشوند حال و روز خوبی داشتند و نمادهای مثل آریا، نوری، تاپیکو بسیار پر استقبال بودند. این دو صنعت از نظر بنیادی نیز جز صنایع پیشتاز تا به اینجا بوده اند و بسیار مورد توجه تحلیلگران بازار هستند.
صنایع دیگری چون پالایشی ها، زراعت، کانه های فلزی نیز از جمله صنایع خوب بازار امروز بودن که افزایش در شاخص را سبب شدند اما هنوز تعداد سهام مثبت به قدری نیست که بتوان گفت عموم بازار روندی مثبت را طی میکنند. به عنوان مثال موج مثبت بازار هنوز به گروه زغال سنگی نرسیده و نمادهای این گروه همچنان منفی بودند.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

اخبار

 • جلسه رییس ‎سازمان بورس و اوراق بهادار با مدیران عامل ‎هلدینگ ها و شرکتهای سرمایه گذاری فعال در ‎بازار سرمایه به صورت آنلاین برگزار و مقرر شد طی 48 ساعت آینده 24 هزار میلیارد تومان به منظور انتشار ‎اوراق اجاره سهام وارد بازار سرمایه شود.
 • یک مقام ارشد دولت بایدن به واشنگتن‌پست گفت: ما گزارش‌ها درباره حادثه در تأسیسات غنی‌سازی نطنز در ایران را مشاهده کرده‌ایم. ایالات متحده هیچ نقشی در این حادثه ندارد و ما چیزی برای افزودن به گمانه‌زنی‌ها درباره دلایل این حادثه نداریم.
 • قیمت شمش القایی همراه با مالیات ارزش افزوده در بازار ازاد به حدود ۱۲ میلیون تومان رسید.
 • کریستوفر بورگر، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان: تمام رویدادهایی را که می توانند تاثیر منفی در تعاملات وین داشته باشند نقادانه می دانیم. دیدگاه ایران را مبنی بر اینکه اقدام در نطنز می تواند خرابکارانه باشد به دقت دنبال می کنیم. همچنین بیان کرد که هیچ جایگزین قابل قبولی برای راه های دیپلماتیک در حل موضوع هسته ای ایران وجود ندارد. وی در ادامه گفت ما اطلاعاتی که خودمان در این ارتباط به دست آورده باشیم نداریم و درباره عاملان بالقوه آن گمانه زنی نمی کنیم.
 • هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در برلین گفت: تحولات رخ داده پیرامون تأسیسات اتمی نطنز برای مذاکرات در مورد توافق هسته ای ۲۰۱۵ مفید و سازنده نیست. مذاکرات وین روند ساده ای نخواهد بود اما تا کنون، مواضع سازنده از سوی شرکت کنندگان دیده شده است.
 • اتحادیه اروپا همگام با سیاست‌های خصمانه و ضد بشری آمریکا، از تحریم ۸ شخص حقیقی و ۳ نهاد ایرانی به اتهام واهی آنچه «نقض حقوق بشر» می‌خواند، خبر داد.
 • رییس سازمان امور مالیاتی:‌ منازل با قیمت بالاتر از ۱۰ میلیارد تومان و خودروهای با قیمت بالاتر از یک میلیارد تومان مشمول پرداخت مالیات هستند.
 • طبق مصوبات جدید ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و کمیته ماده دو و با هدف حمایت از تولید و صادرات ، شرکت های صادرکننده بورسی و غیر بورسی اجباری در فروش ارز به سامانه نیما ندارند و می‌توانند ارز حاصل از صادرات را از طریق فهرست ۱۰۰۰ گانه‌ وزارت صنعت برای واردات مورد نیاز شرکت یا دیگر واردکنندگان هزینه کنند. براساس این گزارش، وزارت صنعت فهرستی را تهیه کرده تا در قالب آن، اقلام مجاز به استفاده از ارز صادراتی برای واردات در آن جای گرفته و ۱۰۰۰ ردیف تعرفه را شامل می‌شود . همچنین اگر تولیدکننده ای قصد استفاده از ارز صادراتی برای واردات مواد اولیه، تجهیزات و قطعات مورد نیاز دارد ، می‌تواند از طریق تشکل‌های مربوطه پیشنهاداتی را به اتاق یا سازمان توسعه تجارت ارائه دهد.

کدال خوانی

 • پیشنهاد هیئت مدیره "کرازی" به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت کارخانجات توليدي شيشه دارويي رازي ارائه شد. درصد افزایش سرمایه1440 درصد از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها خواهد بود.
 • "فاراک" گزارش شفاف سازی نتايج شركت در مناقصه را بر روی کدال قرار داد. این شرکت برنده مناقصه خرید و حمل و‌ نصب تاورهای PDH مجتمع پتروشیمی مهر پترو کیمیا گردیده است. مبلغ قرارداد: 5,159,208 میلیون ریال است.
 • شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین (سهامی عام) با نماد "سیتا" در نظر دارد نسبت به واگذاري تعداد 125.534.729 سهم معادل 52.3% سهام شرکت مجتمع های توریستی و رفاهی آبادگران ایران (سهامی عام) با نماد "ثاباد" متعلق به خود، از طريق عرضه سهام به صورت عمده (کنترلی) و با شرايط مندرج در اطلاعیه مدیریت محترم عملیات بازار بورس اوراق بهادار تهران اقدام نمايد.
 • با توجه به افزایش مجدد حقوق و دستمزد و همچنین افزایش نرخ پیمانکاران،هیئت مدیره "کباده" تصمیم به افزایش نرخ خاک نمود. نرخ مذکور 20% افزایش خواهد یافت.
 • "شلعاب" پس از افزایش سرمایه و با توجه به انقضای مهلت استفاده از حق تقدم مذکور برای تحقق افزایش سرمایه، تعداد 139,285,880 سهم 1000 ریالی برای پذیره نویسی عمومی عرضه خواهد کرد. مهلت پذیره نویسی عمومی از تاریخ 1400/01/29 لغایت تاریخ 1400/02/27 خواهد بود.